Przejdź do treści

Najlepsi polscy aktorzy wszech czasów

 • przez

Polska kinematografia może poszczycić się wieloma utalentowanymi aktorami, którzy swoimi kreacjami zaskakiwali i zachwycają kolejne pokolenia widzów. Poniżej przedstawiamy listę niektórych z najlepszych polskich aktorów wszech czasów, uwzględniając zarówno ich osiągnięcia filmowe, jak i teatralne.

Ranking najlepszych aktorów polskiego kina

Marek Kondrat

image 2

FOT. NIEMIEC/AKPA

Marek Kondrat to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów. Zdobył ogromną popularność dzięki rolom w filmach takich jak „C.K. Dezerterzy”, „Kingsajz” czy „Korczak”. Jego wszechstronność aktorska pozwala mu na udane kreacje zarówno w komediach, jak i dramatach. Kondrat jest również związany z teatrem, gdzie występował m.in. w warszawskim Teatrze Narodowym

Janusz Gajos

Janusz Gajos to aktor, który zagrał wiele niezapomnianych ról w polskim kinie. Jego kreacje w filmach takich jak „Człowiek z marmuru”, „Przypadek” czy „Ziemia obiecana” przyniosły mu uznanie zarówno krytyków, jak i widzów. Gajos jest również aktorem teatralnym, znanym m.in. z występów w warszawskim Teatrze Powszechnym

Andrzej Seweryn 

Andrzej Seweryn to aktor, który od lat cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego filmowe kreacje w takich produkcjach jak „Człowiek z marmuru”, „Danton” czy „Korczak” przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień. Seweryn jest również związany z teatrem, gdzie występował m.in. w warszawskim Teatrze Współczesnym.

Jerzy Stuhr

image 3

FOT Grzegorz Gołębiowski

Jerzy Stuhr to aktor, reżyser i scenarzysta, który zyskał ogromną popularność dzięki swoim rolom w filmach Andrzeja Wajdy, takich jak „Człowiek z marmuru” czy „Człowiek z żelaza”. Stuhr jest również aktorem teatralnym i przez wiele lat związany był z warszawskim Teatrem Powszechnym

Zbigniew Zapasiewicz

Zbigniew Zapasiewicz to aktor, który swoją karierę zaczynał jeszcze w latach 50. XX wieku. Jego specyficzna, teatralna maniera aktorstwa przyniosła mu wiele sukcesów zarówno na scenie, jak i w filmie. Zapasiewicz występował m.in. w warszawskim Teatrze Dramatycznym i Teatrze Narodowym

image 4

Krystyna Janda

Krystyna Janda to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Jej filmowe kreacje w takich produkcjach jak „Człowiek z marmuru”, „Bez końca” czy „Przesłuchanie” przyniosły jej wiele nagród i wyróżnień. Janda jest również aktorką teatralną i przez wiele lat związana była z warszawskim Teatrem Powszechnym

Maja Komorowska

Maja Komorowska to aktorka, która zagrała wiele niezapomnianych ról w polskim kinie. Jej kreacje w filmach takich jak „Człowiek z marmuru”, „Bez końca” czy „Przesłuchanie” przyniosły jej uznanie zarówno krytyków, jak i widzów. Komorowska jest również aktorką teatralną, znaną m.in. z występów w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Grażyna Szapołowska

Grażyna Szapołowska to aktorka, która zagrała wiele niezapomnianych ról w polskim kinie. Jej kreacje w filmach takich jak „Zmiennicy”, „Kingsajz” czy „Panny i wdowy” przyniosły jej uznanie zarówno krytyków, jak i widzów. Szapołowska jest również aktorką teatralną, znaną m.in. z występów w warszawskim Teatrze Narodowym.

Danuta Szaflarska

Danuta Szaflarska to legenda polskiego kina, która swoją karierę aktorską rozpoczęła jeszcze w latach 30. XX wieku. Jej filmowe kreacje w takich produkcjach jak „Człowiek z marmuru”, „Matka Królów” czy „Zmiennicy” przyniosły jej wiele nagród i wyróżnień. Szaflarska była również aktorką teatralną, znaną m.in. z występów w warszawskim Teatrze Ateneum.

Beata Tyszkiewicz

image 5

Beata Tyszkiewicz to aktorka, która zagrała wiele niezapomnianych ról w polskim kinie. Jej kreacje w filmach takich jak „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru” czy „Zmiennicy” przyniosły jej uznanie zarówno krytyków, jak i widzów. Tyszkiewicz jest również aktorką teatralną, znaną m.in. z występów w warszawskim Teatrze Narodowym.

Halina Łabonarska

Halina Łabonarska to aktorka, która zagrała wiele niezapomnianych ról w polskim kinie. Jej kreacje w filmach takich jak „Człowiek z marmuru”, „Zmiennicy” czy „Panny i wdowy” przyniosły jej uznanie zarówno krytyków, jak i widzów. Łabonarska jest również aktorką teatralną, znaną m.in. z występów w warszawskim Teatrze Powszechnym.

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka to wybitny polski aktor filmowy i teatralny. Urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie, a zmarł 23 września 2022 roku w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1954 roku. Jego bogata filmografia obejmuje ponad sto produkcji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wśród najważniejszych filmów, w których wystąpił, warto wymienić „Matkę Joannę od Aniołów” (1960), „Czterech pancernych i psa” (1966-1970) w roli Gustlika, „Hydrozagadkę” (1970) i „Perłę w koronie” (1971). Za rolę w filmie „Blizna” (1976) otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Akademii Polskiego Filmu za całokształt twórczości, a 11 listopada 2017 roku otrzymał Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie państwowe.

Jan Englert

image 6

Jan Englert to polski aktor i reżyser teatralny. Urodził się 11 maja 1943 roku w Warszawie. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2003 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie. W swojej karierze otrzymał wiele wyróżnień, m.in. tytuł honorowego profesora Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej w Moskwie w maju 2001 roku i Order Odrodzenia Polski w 2001 roku. Jan Englert zagrał w ponad 60 filmach, debiutując w 1957 roku. Warto wymienić jego role w takich produkcjach jak „Czterdziestolatek” (1974-1977) jako Jacek, „Człowiek z marmuru” (1977) jako Jerzy Burski czy „Cicha noc” (2017) jako Andrzej.

Daniel Olbrychski

image 7

Daniel Olbrychski to polski aktor filmowy i teatralny. Urodził się 27 lutego 1945 roku w Łowiczu. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, a od tego czasu zagrał w ponad 80 filmach polskich i zagranicznych. Olbrychski współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski, Volker Schlöndorff czy Francis Ford Coppola. Wśród jego najważniejszych ról filmowych warto wymienić postać Janaeksa w filmie „Człowiek z marmuru” (1977), Józefa K. w „Ziemi obiecanej” (1974) czy generała Mieczysława Moczara w „Czarnym czwartku” (2011). Aktor ten jest również znany ze swoich występów teatralnych, m.in. w warszawskim Teatrze Narodowym.

Joanna Kulig

Joanna Kulig to polska aktorka filmowa i teatralna. Zyskała rozgłos dzięki roli w filmie „Zimna wojna” (2018) w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, za którą otrzymała wiele pochlebnych recenzji i nagród. Kulig ma na swoim koncie wiele innych udanych produkcji filmowych, takich jak „Elles” (2011), „Ida” (2013) czy „Body/Ciało” (2015). Oprócz pracy w kinie, aktorka ta jest również związana z teatrem, gdzie występowała m.in. w warszawskim Teatrze Narodowym. Jej wszechstronność aktorska, charyzma i niezwykłe umiejętności sprawiają, że jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich aktorek młodego pokolenia.

Polskie aktorki i aktorzy osiągający międzynarodowy sukces

Polska kinematografia może poszczycić się wieloma utalentowanymi aktorkami i aktorami, którzy osiągnęli międzynarodowy sukces. Ich wyjątkowe umiejętności aktorskie, wszechstronność i charyzma przyczyniły się do zdobycia uznania zarówno w kraju, jak i za granicą. Oto kilka przykładów polskich aktorów, którzy zyskali rozpoznawalność na arenie międzynarodowej:

 • Pawel Pawlikowski – reżyser i scenarzysta, zdobywca Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny za „Zimną wojnę” (2018)
 • Joanna Kulig – aktorka, która zyskała rozgłos dzięki roli w filmie „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego
 • Agnieszka Holland – reżyserka i scenarzystka, nominowana do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny za „Czarny czwartek” (1990) i „In Darkness” (2011)
 • Krzysztof Kieślowski – reżyser i scenarzysta, znany z filmów takich jak „Trzy kolory: Niebieski” (1993), „Trzy kolory: Biały” (1994) i „Trzy kolory: Czerwony” (1994), które zdobyły wiele nagród na festiwalach filmowych na całym świecie

Najlepsi polscy aktorzy filmowi

Polska kinematografia ma długą historię, w której pojawiało się wiele utalentowanych aktorów filmowych. Oto kilka nazwisk, które często pojawiają się na listach najlepszych polskich aktorów filmowych:

 • Zbigniew Cybulski – uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów polskiego kina, znany z ról w filmach takich jak „Popiół i diament” (1958) i „Człowiek z marmuru” (1977)
 • Jerzy Stuhr – aktor, reżyser i scenarzysta, częsty współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego, znany z ról w filmach takich jak „Krótki film o miłości” (1988) i „Krótki film o miłości” (1988)
 • Marek Kondrat – aktor, który zdobył popularność dzięki rolom w filmach takich jak „C.K. Dezerterzy” (1986) i „Korczak” (1990)
 • Janusz Gajos – aktor, który zyskał uznanie dzięki rolom w filmach takich jak „Człowiek z marmuru” (1977) i „Przesłuchanie” (1982)

Najlepsi polscy aktorzy teatralni

Polska scena teatralna również obfituje w utalentowanych aktorów, którzy zdobyli uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Oto kilka nazwisk najlepszych polskich aktorów teatralnych:

 • Gustaw Holoubek – uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów polskiego teatru, znany z ról w spektaklach takich jak „Dziady” (1961) i „Wesele” (1961)
 • Andrzej Seweryn – aktor, który zdobył rozgłos dzięki występom w teatrze i filmie, znany z ról w spektaklach takich jak „Kordian” (1978) i „Wyzwolenie” (2009)
 • Krystyna Janda – aktorka, która zyskała popularność dzięki rolom w filmach takich jak „Człowiek z marmuru” (1977) i „Bez znieczulenia” (1978), ale również odnosi sukcesy na scenie teatralnej
 • Jan Englert – aktor, reżyser i pedagog teatralny, znany z ról w spektaklach takich jak „Wesele” (1971) i „Kordian” (1978)

Polska kinematografia ma wiele do zaoferowania, a jej sukcesy nie byłyby możliwe bez talentu i zaangażowania najlepszych polskich aktorów wszech czasów.